Kapsle do kávovaru
Proč jsou kávové kapsle tak populární? Důvodů je více. Jejich příprava je jednoduchá, rychlá a nabízí konzistentní chuť kvalitní kávy. Skvělou chuť i kvalitu si káva z kapslí uchovává díky tomu, že je po upražení a namletí neprodyšně uzavřena v kapsli, a zůstává tak déle čerstvá. Kávovary potřebné pro jejich přípravu se snadno udržují a výbornou kávu s nimi dokáže vykouzlit kdokoliv. Kávovar na kapsle nesmí chybět v žádném domově ani kanceláři. Nic se však samozřejmě nevyrovná pravému italskému espressu, připravenému zkušeným baristou ve vaší oblíbené kavárně. Tam používají naše čerstvě upražená kávová zrna, která si však můžete dopřát i doma. Vyberte si z široké nabídky kapslí do kávovaru rozmanitých chutí i velikosti balení.
Nejprodávanější
Odkud se vzaly kávové kapsle a jaká je jejich historie?
Trh s kapslemi do kávovaru začal s Nespresso, které bylo uvedeno na trh roku 1986 Švýcarskou firmou Nestlé. Ale až v posledních letech se kávové kapsle staly oblíbeným způsobem přípravy domácí kávy.
Historie kapslí do kávovaru
Jejich vzniku předchází příběh vynálezce Érica Favreho. Ten pochází z francouzsky mluvícího švýcarského kantonu Vaud a byl inženýrem aerodynamiky. Po dokončení studií začal pracovat pro firmu Nestlé. Jeho italská žena Anna-Marie ráda svého manžela pošťuchovala, a to obzvláště kvůli nevýrazné kávě, kterou Švýcaři pili. Éric vzal pošťuchování vážně a rozhodl se, že své ženě ukáže. Ve svém honu za nejlepším espressem se na krátký čas dokonce odstěhovali do Říma a prošli spoustu italských espresso barů. Až narazili na dnes slavný Caffé Sant´Eustachio.
Hledání kávy tolik podobné italskému espressu
Nahlíželi baristům pod ruce a vyptávali se. Éric vypozoroval, že potřebuje prohnat co nejvíce vzduchu vodou a tu protlačit přes množství namleté kávy. Tím vytvoří kávu s velkým množstvím pěny a chutí, která by se tolik podobala italskému espressu. Vytvořil proto svůj první stroj a představil ho společnosti Nestlé roku 1975. Tam ale nebyli z jeho nápadu nijak nadšení, i proto, že ve stejné době uvedlo Nestlé na trh instantní kávu Nescafé, o níž byl velký zájem.
První kapsle, první (ne)úspěchy
První kapsle se tedy začaly produkovat až o deset let později, roku 1986, a to díky tehdejšímu řediteli Nestlé Helmutu Maucherovi. Nestlé se obávalo neúspěchu a firma začala kapsle vyrábět pod záštitou nově vzniklé značky - Nespresso. Kapsle byly nejprve určené pro konzumaci v hotelích, barech a kancelářích. Tam se však moc nedařilo. Změnila se tedy strategie a kapsle se začaly prodávat jako luxusní součást domácnosti. Ze Švýcarska se kapsle pomalu rozšířily do Francie a do USA. Začátky Nespressa byly těžké a Éric Favre byl nucen roku 1991 Nestlé opustit.
Nespresso vs. Éric
Éric založil několik vlastních společností na výrobu kapslí jako například Monodor. Následný boj o patent kapslí do kávovaru trval několik let. Kdo byl vlastně tvůrcem kapslí, Nestlé nebo Éric? Smír mezi Nestlé a Éricem byl dohodnut až roku 2003. Éric Favre vydal roku 2014 knihu, kde sám uvádí, že udělal několik chyb, ale díky nim se posunul kupředu.
Nespresso? Who else?
A Nespresso? To získalo hlavně v 90. letech na popularitě. Postupně se začaly objevovat další velké firmy vyrábějící kapsle, jako například americká firma Keurig. A po vypršení patentů firmy Nespresso v roce 2015 začalo více a více firem přicházet s novými, vylepšenými kapslemi a technologiemi. Dnes můžeme najít přes 400 společností na světě, které vyrábějí kapsle do kávovarů.